Funkcje Ośrodka
Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym funkcjonują :
Szkoła Podstawowa;
Branżowa Szkoła I Stopnia;
Szkoła Przysposabiająca do Pracy;
Szkoła Podstawowa:
Czas trwania cyklu kształcenia w szkole podstawowej trwa 8 lat oraz przebiega w następujących etapach edukacyjnych :
Pierwszy etap edukacyjny – klasy I–III szkoły podstawowej
Drugi etap edukacyjny – klasy IV–VIII szkoły podstawowej
Do szkoły podstawowej przyjmowani są uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno Pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej skierowani przez Starostę.
W szkole nauczany jest jeden język obcy.
Po klasie VIII uczniowie piszą egzamin, który jest powszechny i obowiązkowy. Określa on stopień opanowania umiejętności ujętych w standardach.
Świadectwo ukończenia szkoły potwierdza uzyskanie wykształcenia podstawowego i uprawnia do ubiegania się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Branżowa Szkoła I Stopnia
Nauka w szkole trwa 3 lata. Do szkoły są przyjmowani uczniowie posiadający orzeczenie z orzeczenie o potrzebie 25 kształcenia specjalnego wydane przez Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno Pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej skierowani przez Starostę oraz świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły branżowej powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie, wydane na podstawie odrębnych przepisów.
Szkoła kształci w zawodach: kucharz oraz innych w zależności od zainteresowań i predyspozycji młodzieży.
Szkoła umożliwia odbywanie praktyki w zawodzie kucharz.
Zajęcia edukacyjne w ramach kształcenia zawodowego, stanowiące realizację postaw programowych kształcenia w poszczególnych zawodach są organizowane w oddziałach i międzyoddziałach.
W uzasadnionych przypadkach poszczególne zajęcia edukacyjne w ramach kształcenia zawodowego mogą być prowadzone na terenie innych jednostek organizacyjnych w szczególności szkół branżowych, centrów kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia praktycznego, ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego, u pracodawców, w indywidualnych gospodarstwach rolnych oraz przez pracowników tych jednostek na podstawie umowy zawartej między szkoła a daną jednostką.
Po klasie III uczniowie piszą egzamin kwalifikacyjny, który jest powszechny i obowiązkowy.
Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Nauka w szkole trwa 3 lata. Do szkoły są przyjmowani uczniowie posiadający orzeczenie z orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno Pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej skierowani przez Starostę oraz świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.
Szkoła umożliwia nabywanie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego. Zajęcia edukacyjne w ramach programu nauczania stanowią realizację podstaw programowych i są organizowane w oddziałach i międzyoddziałach.
W uzasadnionych przypadkach poszczególne zajęcia edukacyjne mogą być prowadzone na terenie innych jednostek organizacyjnych, u pracodawców, w indywidualnych gospodarstwach rolnych.