P. EWA
Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/
Dzień dobry Kochane Dzieci!!!
W tym szczególnym czasie będziemy razem ze sobą się bawić.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia - pani Ewa
22.06.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:BEZPIECZNE WAKACJE.
1) Proszę zapoznaj się z wiedzą o bezpieczństwie w czasie wypoczynku letniego.
KOCHANE DZIECI ŻYCZĘ WAM WSPANIAŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI:)
DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2020/2021 - PANI EWA:)
*************************************************************************
15.06.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ: ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU
1) Proszę zapoznaj się z wiedzą o wietrze.
15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Wiatru. W tym dniu WIATR ma swoje święto. Jako żywioł potrafi być zarówno naszym sprzymierzeńcem, jak i wrogiem. Czasem przybiera postać orzeźwiającej bryzy, czasem niszczycielskiego tornada.
Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wiatru za pomocą wiatraków pochodzą z 1750 r. p.n.e. i znajdują się w kodeksie Hammurabiego. W Indiach ok r. 400 p.n.e. po raz pierwszy zastosowano wiatrak do transportowania wody.
Współcześnie wraca temat wykorzystania siły wiatru, jako alternatywy dla elektrowni węglowych.
KORZYŚCI Z WIATRU (DAWNIEJ I DZIŚ)
• suszenie prania • windsurfing, żeglowanie
• umożliwia transport wodny (żaglowce) • napędzanie starych młynów (wiatraków)
• przewietrzanie miast • rozsiewanie nasion
• pomoc w lataniu (szybowce, lotnie, balony) • ochłodzenie w czasie upałów
• energia wiatrowa • puszczanie latawców • rozpraszanie zanieczyszczeń.
WIATR WYRZĄDZA SZKODY
• silne wiatry powodują zniszczenia od przewracania drobnych przedmiotów i łamania parasoli aż po wywracanie całych drzew,
*zrywanie słupów energetycznych i przerwy w dostawach prądu, zrywanie dachów z domów, porywanie przedmiotów
• erozja skał (ale również budynków)
• burze piaskowe
• przenoszenie zanieczyszczeń na duże odległości.
Rośliny wiatrosiewne:
• wytwarzają zwykle bardzo dużo nasion • nasiona te zazwyczaj są małe i bardzo lekkie • nasiona i owoce posiadają specjalne aparaty lotne, umożliwiające ich długie utrzymywanie się w powietrzu, są to np. puch (np. mniszek, oset) lub skrzydełka (klon, wiąz, grab, lipa, sosna, brzoza) • niektóre nasiona są tak małe i lekkie, że nie potrzebują żadnych skrzydełek, a i tak z łatwością przenoszone są przez wiatr • często posiadają specjalne komory powietrzne ułatwiające unoszenie się w powietrzu • u niektórych gatunków (np. mikołajek polny) całe rośliny po dojrzeniu nasion są toczone przez wiatr, podczas toczenia następuje wytrząsanie i rozsiewanie nasion.
Wiatropylność
Wiatr jest niezbędny nie tylko przy rozsiewaniu nasion ale również przy zapylaniu kwiatów. Proces zapylania przez wiatr nazywamy wiatropylnością.
2) Zbuduj wiatraczek.
Dzieci lubią kolorowe wiatraczki, które obracają się na wietrze. Im mocniej wieje, tym szybciej kręci się wiatraczek.
Materiały: nożyczki, kwadratowa kartka, pinezka, drewniany ołówek lub patyczek, kolorowy pisak, linijka
Na kwadratowej kartce papieru narysuj przekątne. Możesz wykorzystać kolorowy, wzorzysty papier lub pokolorować go samodzielnie. Przetnij nożyczkami utworzone linie (przekątne) od rogów kwadratu do 2/3 ich długości.
Chwyć 4 rogi i przyciągnij je do środka kwadratu. Przez każdy róg przepchnij pinezkę. Na końcu przepchnij ją przez środek kwadratu. Na jednym ze śmigiełek narysuj flamastrem jaskrawą kropkę. Pinezkę z gotowym śmigłem wbij do drewnianego ołówka lub patyczka.
3)Jak przygotować się do huraganowych wiatrów?
Przed nadejściem silnych wiatrów:
• Słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów.
• Sprawdź, czy twój dom jest bezpieczny. Czy dachówki, parapety, rynny albo anteny są dobrze zamocowane? Napraw lub zgłoś usterki do administracji.
• Zabierz z balkonów i parapetów wszystko, co może być porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie dla otoczenia (np. doniczki z kwiatami).
• Jeśli masz ogródek, wnieś do domu przedmioty takie, jak narzędzia i zabawki ogrodowe oraz umocuj przedmioty, które nie mogą być wniesione do wewnątrz.
• Jeśli w okolicy twojego domu rosną drzewa, sprawdź czy są zdrowe i nie mają martwych lub uszkodzonych gałęzi, które łatwo mogą się odłamać. W razie potrzeby zgłoś się do administracji.
• Sprawdź stan apteczki i w razie potrzeby uzupełnij ją.
• Miej w domu latarkę i radio na baterie, w razie przerwy w dostawach prądu.
W czasie silnych wiatrów:
• Nie wychodź z domu (czy innego bezpiecznego budynku w którym się znajdujesz), jeśli to nie jest konieczne.
• Sprawdź czy domownicy i twoje zwierzęta są w domu.
• Zwiń parasole ogrodowe i markizy.
• Pozamykaj okna i drzwi (na klatce schodowej też).
• Odsuń się od dużych oszklonych powierzchni okien i drzwi.
• Unikaj używania wind.
• Nie parkuj samochodów i nie przebywaj w pobliżu drzew, słupów elektrycznych, blisko budynków, które stwarzają wrażenie nieodpornych na wiatr (z banerami reklamowymi, szyldami, balkonami z kwiatami itd.), które mogą stanowić zagrożenie w przypadku ich przewrócenia czy porwania przez wiatr.
• Słuchaj nadawanych komunikatów i przestrzegaj zasad zachowania się w nich przekazywanych.
Po ustąpieniu silnych wiatrów:
• Uważaj na rozbite szkło, fragmenty blach, bo możesz się pokaleczyć.
• Uważaj na zerwane przewody sieci elektrycznej.
• O zniszczeniach, uszkodzeniach informuj służby ratownicze.
Opracowanie na podstawie: Informator o zagrożeniach spowodowanych silnymi wiatrami, Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego,www.bip.um.bydgoszcz.pl/binary/INFORMATOR%20%20zagro%C5%BCenia%20spowodowane%20silnymi%20wiatrami_tcm30-52797.pdf
*************************************************************************
08.06.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:
ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW
1) Proszę zapoznaj się z wiedzą o oceanach.
Od dawna na Ziemi wyróżniano tylko trzy oceany: Spokojny (obejmujący mniejsze akweny: Pacyfik i Ocean Wielki), Atlantycki (tzw. Atlantyk) oraz Indyjski.
W rzeczywistości jednak w ostatnich latach klasyfikację tę nieco poszerzono i obecnie wyróżnia się również czwarty Ocean Arktyczny, obejmujący swym zasięgiem mniejsze Morze Arktyczne i Ocean Lodowaty Północny. Dodatkowo od 2000 roku do grona tego dodano także i piąty ocean mający nazwę Ocean Południowy.
W 2000 r. Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO) dokonała tzw. demarkacji, czyli nowego wydzielenia Oceanu Południowego, który wg definicji IHO rozciąga się obecnie od 60 stopnia szerokości południowej, aż do brzegów Antarktydy.
Na koniec należy dodać, że wszystkie oceany zlokalizowane na naszej planecie są ze sobą połączone. Jednak hydrograficznie rozdziela się je na podstawie wspomnianych wytycznych IHO. Ich rozdział uwzględnia przy tym następujące kryteria: linie wybrzeży, obecność naturalnych cieśnin, a także występowanie określonych ekosystemów (np. arktyczny wód polarnych, wody otwartego oceanu, laguny).
Oceany od największego do najmniejszego i ich powierzchnia
Ocean Spokojny, (Pacyfik), Ocean Wielki – 168,723,000 km² (ocean ten zajmuje 46,6 % powierzchni kuli ziemskiej)
Ocean Atlantycki – 85,133,000 km² (ocean ten zajmuje 23,5 % powierzchni kuli ziemskiej)
Ocean Indyjski – 70,560,000 km² (ocean ten zajmuje 19,5 % powierzchni kuli ziemskiej)
Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – 21,960,000 km² (ocean ten zajmuje 6,1 % powierzchni kuli ziemskiej)
Ocean Arktyczny – 15,558,000 km² (ocean ten zajmuje 4,1 % powierzchni kuli ziemskiej)
2) Zapoznaj się ze zwierzętami oceanów.
Do zwierząt oceanicznych zaliczamy: delfiny, foki, gąbki, humbaki, koralowce, lwy morskie, manty, mięczaki, morsy, mureny, orki, osy morskie, ośmiornice, pingwiny, plankton, płaszczki, skorupiaki, rekiny- rekin młot i rekin tygrysi, rozgwiazdy, ryby, wieloryby, żółwie. Jest ich o wiele więcej, ale te najważniejsze są na rysunku poniżej.
3) Narysuj proszę Twoje ulubione zwierzę oceaniczne.
4) Zastanów się, jak możemy chronić oceany przed zanieczyszczeniem i degradacją.
A oto organizacje zajmujące się ochroną oceanów:
Parley to ośrodek oceaniczny, który zajmuje się uświadamianiem ludzi na temat zagrożeń jakie dla oceanów stanowią wszelkie zanieczyszczenia.
Plastik Change to organizacja która zbiera dane na temat wiru na północnym Atlantyku w którym stykają się prądy oceaniczne i zbierają wszelkie plastikowe odpady.
************************************************************************
01.06.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:
DZIEŃ DZIECKA
1) Proszę przeczytać wiersze z okazji DNIA DZIECKA.
2) Proszę zrób jakąś miłą niespodziankę swojemu młodszemu Rodzeństwu/ pobaw się wspólnie, zagraj w grę planszową lub narysuj jakiś piękny rysunek/ lub starszemu Rodzeństwu / możesz zrobić deser lub kolację, albo kup ulubione ciastko lub zaproś na lody/.
3) Przepis na pyszny deser:
Tiramisu z owocami – przepis
Składniki:
200 g mascarpone
2 jajka
2 łyżki cukru pudru
okrągłe biszkopty lub dowolne płatki
świeże owoce sezonowe – maliny, porzeczki, jagody, borówki, truskawki, czereśnie, wiśnieWykonanie:
Jajka parzymy i oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem pudrem, aż zmienią kolor na bardzo jasny. Dodajemy mascarpone i dokładnie mieszamy. Białka ubijamy ze szczyptą soli i delikatnie dodajemy do kremu (aby nie stracić powietrza z białek).
Jeśli używamy do deseru biszkopty to moczymy je w naparze z herbaty czarnej (w wersji dla dorosłych dodajemy odrobinę amaretto) i układamy w naczyniach na dnie (szklanki, pucharki do lodów itp.). Na biszkopty kładziemy krem i dekorujemy dowolnymi owocami sezonowymi – do wyboru maliny, jagody czy kwaskowe porzeczki. W zależności od wysokości naszych naczyń – pucharków/szklanek czy słoiczków możemy zrobić deser z 2-3 warstw. Kompozycja dowolna.
Ja w mojej wersji tym razem zamiast biszkoptów użyłam płatków owsianych pomieszanych z amarantusem. To taka zdrowsza wersja tiramisu z owocami.
Chłodzimy w lodówce (minimum godzinę, a najlepiej 3-4) i tiramisu z owocami gotowe. Możemy je podać naszym gościom w chłodniejszy letni dzień.
Smacznego.
**********************************************************************************
25.05.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:
Jutro DZIEŃ MAMY!!
1) Proszę przeczytać wiersze o Mamie:
WIERSZE DLA MAMY DLA MAMY
Mamo, mamo dziś wszystkie dzieci,
niosą tobie życzeń bukiecik.
Serduszka gorące, kwiatuszki pachnące
co wyrosły na naszej łące.
Niech te kwiatki powiedzą same,
jak my bardzo kochamy mamę.
Rumianki i bratki, stokrotki, bławatki
niech ucieszą serce mej matki.
BUKIET
W małym bukiecie
majowe kwiatki
zakwitły wczoraj na Święto Matki.
Majowe kwiatki
wstążką związane.
Niech sto lat żyją
mamy kochane!W ZIELENI ŁĄKA MAJOWA
W zieleni łąka majowa,
gdzieś w trawie świerszczyk się chowa.
Nastroił skrzypce maleńkie,
gra zielone piosenki.
ref. Dla mamy piosenki, dla mamy,
dla mamy piosenki dla mamy.
W kolorach łąka majowa,
już od stokrotek różowa.
A od bławatków błękitna,
bo wszystkie kwiaty zakwitły.
ref. Dla mamy zakwitły dla mamy...
2) Proszę narysować laurkę dla swojej Mamusi./Możesz wykorzystać wiersze z zadania 1)/
*******
************************************************************************
18.05.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:
Dzisiaj mija 100 Rocznica Urodzin Papieża Świętego Jana Pawła II.
1) Proszę przeczytać o sylwetce naszego Rodaka.
DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach (niedaleko Krakowa) jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, a jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Karol został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku. Rodzina Wojtyłów wiodła skromne życie. Ojciec, porucznik, był urzędnikiem administracji wojskowej. Matka prowadziła dom.
W 1930 roku rozpoczął naukę w I Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach.Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1938 roku, Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w związku z tym wraz z ojcem przeprowadził się do Krakowa.
Nadszedł 1 września 1939 roku. 6 września wojska niemieckie wkroczyły do Krakowa. W wyniku Sonderaktion Krakau 6 listopada 1939 roku zamknięto Uniwersytet Jagielloński.Karol znalazł pracę w Zakładach Chemicznych „Solvay” w Borku Fałęckim. Ciężka praca w kamieniołomach dawała względne bezpieczeństwo.
Na początku 1941 roku ojciec Wojtyły zachorował. Gdy 18 lutego Karol, który się nim opiekował, wrócił do domu, zastał swego ojca martwego.
W przezwyciężeniu smutku po stracie ojca Karolowi pomógł dawny nauczyciel z Wadowic, Mieczysław Kotlarczyk. Założył teatr nazwany później Teatrem Rapsodycznym. Repertuar obejmował m.in. „Quo vadis”, „Króla-Ducha”, „Beniowskiego” i „Pana Tadeusza”. Z teatrem od początku istnienia związał się także Karol Wojtyła.
W 1942 roku Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego.
POSŁUGA KAPŁAŃSKA I BISKUPIA
Po wojnie, w sierpniu 1946 roku Wojtyła ukończył celująco czteroletnie studia teologiczne. 1 listopada z rąk kardynała Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie, a następnie odprawił swoją pierwszą mszę świętej w krypcie św. Leonarda na Wawelu.15 listopada udał się do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim – Angelicum.
Po powrocie do kraju Wojtyła został skierowany do niewielkiej miejscowości Niegowić. Był wikariuszem w parafii, jednocześnie obronił poszerzoną wersję swojej rozprawy doktorskiej.
W lipcu 1951 roku zmarł kardynał Adam Sapieha. Administratorem archidiecezji krakowskiej został arcybiskup Eugeniusz Baziak. Udzielił Wojtyle urlopu naukowego na opracowanie rozprawy habilitacyjnej. Wojtyła wyprowadził się wówczas z plebanii i przez następnych siedem lat mieszkał u ks. prof. Ignacego Różyckiego przy ulicy Kanonicznej 19. 12 grudnia 1953 roku praca habilitacyjna Wojtyły zatytułowana „Ocena możliwości oparcia etyki chrześcijańskiej na założeniach systemu Maxa Schelera” została jednogłośnie przyjęta przez radę ówczesnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego nie zatwierdziło jednak tytułu naukowego i dopiero 31 października 1957 roku Wojtyła otrzymał tytuł docenta. Rozpoczął pracę w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wkrótce Wojtyła zaczął również wykładać na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie po dwóch latach objął Katedrę Etyki.
W lipcu 1958 roku nadeszła z Rzymu decyzja Piusa XII dotycząca powołania Wojtyły na biskupa pomocniczego archidiecezji. Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem.
30 grudnia 1963 r. papież Paweł VI poinformował bp. Wojtyłę telefonicznie o nominacji na stanowisko arcybiskupa metropolity krakowskiego.
Arcybiskup Wojtyła aktywnie uczestniczył w kolejnych sesjach Soboru Watykańskiego II, który zakończył się w 1965 r., jednocześnie angażował się w przygotowania do obchodów Millenium Chrztu Polski.
26 czerwca 1967 roku papież Paweł VI mianował abp. Wojtyłę kardynałem.
W lutym 1976 roku został poproszony o przeprowadzenie rekolekcji dla Kurii Rzymskiej, co było wyjątkowym wyróżnieniem. W maju 1978 roku Karol Wojtyła odwiedził Pawła VI po raz ostatni. 12 sierpnia kardynałowie Wyszyński i Wojtyła przybyli do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a następnie w konklawe, które miało wybrać następcę Pawła VI. 26 sierpnia na nowego papieża wybrany został Albino Luciani, arcybiskup Wenecji. Przyjął on imię: Jan Paweł I. Nie dane mu było jednak długo cieszyć się papieską godnością. Zmarł już 28 września tegoż roku. 4 października odbył się pogrzeb zmarłego papieża, po nim nastąpił okres żałoby oraz kolejne konklawe.
PONTYFIKAT JANA PAWŁA II
Głosowanie przeprowadzone 16 października 1978 roku wskazało na nowego papieża Karola Wojtyłę.
22 października odbyła się inauguracja pontyfikatu. W czasie homilii wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
Odbył:
- 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy), odwiedził 129 narodów
- 146 podróży na terytorium Włoch (poza Rzym i Castel Gandolfo)
- 748 wizyt w Rzymie i diecezji rzymskiej oraz w Castel Gandolfo
Opublikował liczne dokumenty:
- 14 encyklik
- 14 adhortacji apostolskich
- 11 konstytucji apostolskich
- 45 listów apostolskich
- 31 Motu Proprio
Beatyfikował i kanonizował Sługi Boże z całego świata:
- Liczba beatyfikowanych – 1338;
- Liczba kanonizowanych – 482 kanonizacji.
Zainicjował ważne wydarzenia dla życia Kościoła:
- Światowe Dni Młodzieży – 19 odbyło się za Jego pontyfikatu, z tego 7 Międzynarodowych.
- Światowe Dni Modlitw o Pokój – ogłaszał 5-krotnie, pierwszy raz 27 października 1986 r. w Asyżu z udziałem 47 delegacji reprezentujących Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie oraz 13 religii niechrześcijańskich.
- Lata jubileuszowe: Rok Święty Odkupienia (III 1983- IV 1984), Rok Maryjny (VI 1987-VII 1988), Rok Rodziny (1994), Wielki Jubileusz Roku 2000 (poprzedzony trzyletnimi przygotowaniami), Rok Różańca (X 2002 – X 2003), Rok Eucharystii (X 2004 –X 2005)
- Światowe Spotkania Rodzin– 4 z nich odbyły się za Jego pontyfikatu; pierwsze w 1994 r. (Rok Rodziny) w Rzymie, następnie w Rio de Janeiro (1997), Rzymie (2000) i w Manili na Filipinach (2003).
Odbywał spotkania i audiencje z różnymi ludźmi:
- Oficjalne i nieoficjalne spotkania z głowami państw i premierami – ponad 1600
- Liczba audiencji generalnych – 1164, brało w nich udział 17 665 800 ludzi z całego świata.
Zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Świat pogrążył się w żałobie. Pogrzeb Papieża odbył się 8 kwietnia. W uroczystościach pogrzebowych na placu św. Piotra uczestniczyło 300 tysięcy wiernych.
13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI.
Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.
Dane ze strony www.vatican.va
2) Proszę pokoloruj portret świetego Jana Pawła II.
**********************************************************************************
11.05.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:
Dzień 8 maja to dzień uznawany za Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem i zakończenia II Wojny Światowej w dniu 8 maja 1945r. Dlatego dzisiaj pochylimy się nad żołnierzami i wojskowością.
1) Proszę przyjrzyj się żołnierzom na rysunkach i zobacz, jak są umundurowani i z jakiej broni korzystają.
2) Bardzo proszę zastanów się, w jakich wojskach chciałbyś służyć, gdybyś musiał zostać żołnierzem.
3) Proszę narysuj na kartce z bloku rysunkowego swoje ulubione wojska lub żołnierza umundurowanego w mundur tych wojsk.
4) Bardzo proszę przypomnij sobie pieśń wojskową i zaśpiewaj np. My pierwsza brygada,..
5) Bardzo proszę przeczytaj tekst o Dniu Zwycięstwa.
8 maja w Polsce
8 maja 1945 odbyło się posiedzenie Rady Ministrów z udziałem prezydenta Krajowej Rady Narodowej. Oprócz daty 9 maja proponowano ustanowienie święta na dzień 8 maja (propozycja marszałka Michała Roli-Żymierskiego) oraz 10 maja (propozycja rządu)[3]. Ostatecznie w Polsce Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności zostało ustanowione dekretem z 8 maja 1945 zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową, której przewodził Bolesław Bierut. Art. 1 tegoż dekretu głosił[4]:
Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem – dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
W Polsce Ludowej święto obchodzone było uroczyście w latach 1946–1989, a w okresie 1945–1950 był to dzień wolny od pracy. Został zniesiony z wykazu dni wolnych ustawą z 15 stycznia 1951[5]. Główne obchody przeprowadzano na Placu Zwycięstwa lub Placu Defilad w Warszawie.
Po 1990 r. nie organizowano oficjalnych uroczystości, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizowały własne obchody święta. Oprócz tego nieregularnie żołnierze polscy brali udział w paradzie w Moskwie.
Pomimo zmian ustrojowych w Polsce, obchodzone 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności pozostało oficjalnym świętem państwowym. W 2014 r. zwrócił na to uwagę dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski. W końcu marca 2015 r. z powodu nadchodzącej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie, Prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce Marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja.[6]. 24 kwietnia 2015 Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja[7]. Początkowo planowano dla święta 8 maja nazwę Narodowe Święto Zwycięstwa albo nawet całkowite zniesienie tego święta, tj. bez ustanawiania innego święta związanego z zakończeniem II wojny światowej[8][9]. Później planowano, by nazwa święta 8 maja brzmiała Dzień Zwycięstwa, tj. bez przymiotnika narodowy[10][11].
Źródło: WIKIPEDIA.
**********************************************************************************
04.05.2020r.
ZADANIA NA DZIŚ:
1) Zapoznaj się z symbolami Polski:
2) Proszę pokoloruj godło Polski.
3) Proszę wylepić flagę Polski według wzoru obok/użyj białej i czerwonej bibuły.
4) Proszę przeczytać o symbolice i historii flagi Polski.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.
Powiewająca biało-czerwona flaga jest jednym z najważniejszych symboli naszego narodu. Od setek lat towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości i wydarzeń sportowych. Niegdyś była obecna na polach bitew. Należy otoczyć ją należytym szacunkiem i poznać kilka prostych zasad jej użytkowania.Jak wieszać flagę?
Większość z nas myśląc o polskiej fladze ma przed oczami biało-czerwony prostokąt. Jest jeszcze jeden rodzaj flagi, z godłem RP na białym pasie.
Ten drugi może być wykorzystywany jedynie przez oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów oraz polskie statki morskie. Tak stanowi ustawa.
Jeżeli czujemy w sobie ducha patrioty i chcemy wywiesić polską flagę - powinniśmy wybrać tę bez godła.Jak tłumaczył w jednej z rozmów w RMF FM Tadeusz Jeziorowski, członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA, flaga nigdy nie powinna dotykać ziemi, bo takie są zasady tzw. etykiety flagowej.
Należy pamiętać, że wywieszana przez nas flaga powinna być czysta i wyprasowana. Nie może być brudna, podarta, pomazana ani postrzępiona. Jeżeli wywieszamy ją na maszt - musi być na samym szczycie. Nie może być zamoczona w wodzie, ani dotykać podłoża. Nie wolno też pisać po fladze oraz jej ozdabiać.Dlaczego biało-czerwona?
Flaga narodowa jest ściśle powiązana z godłem, którego barwy właśnie odzwierciedla. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Narodowa biel i czerwień po raz pierwszy pojawiła się podczas obchodów 1. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wówczas, mężczyźni mieli biało-czerwone szarfy, a kobiety - wstęgi.
Znaczenie barwBiel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień oddaje dostojność, ale i majestat polskich władców. Narodowe barwy symbolicznie nawiązują do historii naszego kraju, kiedy to przez lata walczono o wolność. Biel i czerwień to dziedzictwo polskiego narodu, które jednoczy Polaków od lat.
Historia polskiej flagi i inne symbole narodowe
Aby poznać historię biało-czerwonej flagi, należy wrócić do 3 maja 1792 roku. Biel i czerwień ustanowiono wówczas narodowymi barwami naszego kraju. Dopiero 7 lutego 1831 roku uregulowano tę kwestię ustawą Sejmu Królestwa Polskiego.
Wizerunek polskich barw narodowych oraz wygląd flagi uregulowano ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 roku. Dokument ten zawierał opis polskiej flagi, jako składającej się z dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym. Dwa lata później sprecyzowano kolor czerwieni jako karmazynowy, a w 1927 roku zmieniono go na cynober.
Zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. - czytamy na stronie gov.pl
Czytaj więcej na https://RMF24.pl/fakty/polska/news-dlaczego-polska-flaga-jest-bialo-czerwona-krotka-historia,nId,4465207#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome**********************************************************************************
27.04.2020r.
DZISIAJ NAUCZYMY SIĘ PIOSENKI:
Bóg nie umarł, Jezus żyje
Bóg nie umarł, Jezus żyje /3x daj Mu ręce swe, daj Mu nogi swe, daj Mu serce swe daj Mu duszę swą, On Twoim Panem jest.
Chwyty na gitarę:
D[AD, D] A G A D
**********************************************************************************
20.04.2020r.
ĆWICZENIE NA DZIŚ:
**********************************************************************************
06.04.2020r.
DZISIAJ PRZYGOTOWAŁAM QUIZ:
1) JAK NAZYWAMY KOLOROWE JAJKA, KTÓRE MALUJEMY DO KOSZYCZKA WIELKANOCNEGO?
a) PISANKI
b) MALOWANKI
c) OBRAZKI
2) CZEGO SYMBOLEM SĄ KOLOROWE JAJKA, KTÓRE ŚWIĘCIMY W WIELKĄ SOBOTĘ?
a) BOGACTWA
b) NOWEGO ŻYCIA
c) ZABAWY
3) KOGO SYMBOLIZUJE BARANEK WIELKANOCNY?
a) ZWIERZĄTKO
b) CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO
c) CZŁOWIEKA
4) CZEGO SYMBOLEM JEST SÓL W KOSZYCZKU WIELKANOCNYM?
a) DOBROBYTU
b) WALKI ZE ZŁEM
c) SMAKU
5) CZYM DZIELIMY SIĘ Z RODZINĄ PODCZAS ŚNIADANIA WIELKANOCNEGO?
a) JAJKIEM
b) CIASTEM
c) CHLEBEM
6) CO SYMBOLIZUJE CHLEB W KOSZYCZKU WIELKANOCNYM?
a) RADOŚĆ
b) MIŁOŚĆ
c) URODZAJ
7) CZEGO SYMBOLEM JEST CHORĄGIEW, KTÓRĄ NIESIE BARANEK WIELKANOCNY?
a) RADOŚCI
b) ZMARTWYCHWSTANIA
c) OZDOBY
**********************************************************************************
30.03.2020r.
ZBLIŻAJĄ SIĘ ŚWIĘTA WIELKANOCNE PRZYPOMINAM ZATEM O KONKURSIE SK CARITAS
"NA NAJPIĘKNIEJSZY RYSUNEK TRADYCJI WIELKANOCNYCH"
KONKURS TRWA DO 10 KWIETNIA 2020R.
11 KWIETNIA ZBIERZE SIĘ JURY I OCENI WASZE PRACE.
CO MOŻEMY NARYSOWAĆ LUB NAMALOWAĆ
BARANKA WIELKANOCNEGO
PALMĘ WIELKANOCNĄ
PISANKĘ WIELKANOCNĄ
KOSZYCZEK WIELKANOC
ZAJĄCZKA WIELKANOCNEGO
STROIK WIEKANOCNY
KARTKĘ WIELKANOCNĄ
PISKALCZKA