Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy istnieje 45 lat na mapie oświatowej Środy Śląskiej. Od niemal półwiecza jesteśmy świadkami historii tworzonej przez nas wszystkich: byłych i obecnych nauczycieli, uczniów, pracowników, rodziców, wolontariuszy i urzędników.
9 czerwca 2017r. nasza społeczność szkolna oraz zaproszeni goście będziemy uczestniczyli w rocznicowej uroczystości. Przy okazji tego jubileuszu warto przypomnieć kilka faktów z kart historii naszej placówki.
Jej historia rozpoczęła się we wrześniu 1971 roku, gdy utworzono dwie klasy specjalne przy Szkole Podstawowej nr 1. W następnym roku szkolnym Miasto powołało do życia Państwowy Zakład Wychowawczy, czyli wyspecjalizowaną instytucję mającą edukować, wychowywać i jednocześnie opiekować się dziećmi, oraz młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną.
Naukę w szkole rozpoczęło wówczas 76 uczniów. W związku z tym, że większość z nich było spoza Środy Śląskiej, dlatego zamieszkali oni w specjalnie utworzonym internacie. Liczba uczniów stopniowo wzrastała i w roku szkolnym 1975/1976 wynosiła już 117 osób, a szkoła dysponowała wówczas pełnymi 8 oddziałami- od klasy I do klasy VIII.
Przez długi czas placówka borykała się z trudnościami lokalowymi. Aż do 1991 roku nasz Ośrodek funkcjonował w rozbiciu na dwa miejsca lokalowe. Gdzie indziej młodzież mieszkała, a gdzie indziej uczyła się. Przy internacie ówczesnego Liceum Ogólnokształcącego wydzielono część pomieszczeń i przeznaczono je na internat dla wychowanków PZW.
Niestety warunki lokalowe wewnątrz budynku, jak i wokół niego nie sprzyjały ani rekreacji, ani odpoczynkowi mieszkańców.
Na zajęcia lekcyjne uczniowie udawali się pod opieką wychowawców do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oddalonego od internatu o ok.800m, gdzie uczyli się na tzw. drugiej zmianie, czyli od 14.00 do 20.00, co nie sprzyjało higienie pracy umysłowej.
Sytuacja lokalowa poprawiła się w 1979 roku, po adaptacji i remoncie dodatkowych pomieszczeń, które przeznaczono na świetlice grup wychowawczych, pokój wychowawców, i gabinet lekarski, co poprawiło estetykę całego internatu.
Dopiero w 1991r pojawiła się szansa na stabilizację: wykupiono wówczas budynek przy ul. Kilińskiego 33, który po odpowiedniej adaptacji, rozbudowie i kapitalnym remoncie, oddany został na potrzeby szkolnictwa specjalnego. Uczniowie i kadra pedagogiczna weszli do pachnącej jeszcze farbą placówki we wrześniu 1991 roku. Kolejne pokolenia uczniów nadal korzystają z bogatej infrastruktury ośrodka.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zajmuje 1,06 ha powierzchni, wypełnionej kwiatami, krzewami, drzewami nadającymi terenowi wokół szkoły walor estetyczny, jak i rekreacyjny. Znajduje się tam także duże boisko, plac zabaw, drewniana altana, ścieżka edukacyjna, miejsce na ognisko. Malownicze położenie naszej placówki podkreśla także sąsiedztwo akwenu wodnego, z wyasfaltowaną aleją wokół niego, pełniącego funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Środy Śląskiej. Natomiast sam ośrodek składa się z dwóch budynków połączonych łącznikiem: wybudowanej od podstaw szkoły i częściowo zabytkowego budynku, w którym mieści się część sal lekcyjnych, gabinetów specjalistycznych oraz internat.
W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wchodzą: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Przysposabiająca do Zawodu. Placówka dysponuje odpowiednio wyposażonymi salami lekcyjnymi i specjalistycznymi, salą gimnastyczną, świetlicą szkolną, pracownią gastronomiczną, wysokiej jakości zapleczem kulinarnym, monitoringiem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa uczniów.
Warunki nauki i pracy w ośrodku poprawiały się na przestrzeni czasu po przeprowadzeniu remontów i modernizacji budynku, dzięki wkładom własnym, środkom pozyskanym z funduszów Unii Europejskiej, a także wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego.
Wiele wsparcia i wymiernej pomocy placówka otrzymuje także od działającego przy SOSZW Stowarzyszenia Działającego Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Otwarte Serca”, dzięki któremu możliwe było stworzenie od podstaw Sali Doświadczania Świata, doposażenie sal lekcyjnych, gabinetów specjalistycznych, świetlicy, internatu, a także zrealizowanie wielu cennych inicjatyw wspierających rozwój naszych wychowanków.
Infrastruktura i wyposażenie placówki edukacyjno-wychowawczej jest niewątpliwie ważne i wspierające kadrę pedagogiczną w jej codziennej pracy. Jednak najważniejsi są ludzie, z którymi każdego dnia przez miesiące i lata spotykają się uczniowie. To kadra pedagogiczna tworzy atmosferę placówki, którą potem ciepło wspominają absolwenci.
9 czerwca 2017r. społeczność szkolna i zaproszeni goście będą uczestniczyć w uroczystości 45-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, podczas której odbędzie się ceremonia nadania Imienia Janusza Korczaka i Sztandaru SOSZW. Obchodzony jubileusz jest okazją do wspomnień, które choć minęły, zawsze pozostaną w pamięci. Przy tej okazji ze szczególnym szacunkiem pragniemy przypomnieć osoby, które na przestrzeni lat tworzyły i tworzą kadrę dyrektorską placówki: Lech Wysocki, Teresa Malicka, Tadeusz Wowczuk, Wanda Łata, Bożena Kowalska, Renata Partyka, Irena Zdyb, Lidia Walerych. Nadchodząca uroczystość będzie okazją do wyrażenia słów uznania i podziękowania wszystkim, którzy byli i są zaangażowani w proces kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży w naszej szkole.
Opracowały:
Ewa Ek
Iwona Grodzka