Menu

 • Apel z Okazji Dnia Edukacji Narodowej 2017

   Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej. To dzień wyjątkowy,  kiedy porzucamy wszystkie spory pomiędzy gronem pedagogicznym a uczniami i składamy życzenia wytrwałości  i cierpliwości do dalszej, nie zawsze łatwej pracy. 

 • Spotkanie z Filharmonią

  12.10 w naszej szkole rozpoczeliśmy nowy dział muzycznych  spotkań z filharmonią. Dobry humor i muzyka nastrojowo wpływały na naszych uczestników.

 • Dzień Chłopaka 2017 - Jaka to melodia ?

  W tym roku obchodziliśmy "Dzień Chłopaka " pod hasłem : "Jaka to mlodia?", przygotowany przez Samorząd Szkolny

 • Wycieczka

 • Wizyta Strażników Miejskich "Bezpieczeństwo podczas drogi do i ze szkoły"

  04.10.2017 odbyło sie spotkanie uczniów ze Strażnikami Miejskimi. Celem spotkania było przeprowadzenia prelekcji na temat  "Zasady bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły". Dzieci otrzymaly od gosci pamiątkowe prezenty i odblaski.

  Artykuł w gazecie Roland

  http://www.roland-gazeta.pl/14317-straznicy-miejscy-z-wizyta-w-sosw

 • Dzień Sybiraka i Udekorowanie Sztandaru Ośrodka

   

  Obchody z okazji Dnia Sybiraka były nie tylko okazją do wspomnień ciężkich chwil zapisanych w historii narodu polskiego, ale również okazją do udekorowania sztandaru Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Środzie Śląskiej honorową odznaką "Zasłużony dla Związku Sybiraków"  (źródło www.roland-gazeta.pl )

   

  Poza dekoracją sztandaru, pod tablicą Zesłańców Sybiru przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych i instytucji złożyli kwiaty. Drugą część uroczystości uświetnił występ Marianny Galas, uczniów Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Rakoszycach i uczennicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. (żródło www.roland-gazeta.pl )

   

 • Akcja Sprzątanie Świata 2017

  14 września odbyła się akcja sprzatania świata pod hasłem: "Nie ma śmieci-są surowce"

 • Rajd Granica w Szklarskiej Porębie 2017

 • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

     

    

 • Zasady Bezpiecznego Zachowania Podczas Wakacji

  Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim dot. "Zasady Bezpiecznego Zachowania Podczas Wakacji"

 • Wycieczka do Wrocławskiego Zoo

  Dnia 22 czerwca 2017r. grupa uczniów z młodszych klas naszej szkoły wyruszyła wraz z opiekunami: Renatą Kopacką, Ewą Ek i Pawłem Wenderskim na wyprawę do Wrocławskiego ZOO. Nasi podopieczni byli wielce zainteresowani ogrodem, zwłaszcza Afrykarium z jego bogactwem fauny i flory ( z rejonów Morza Czerwonego, Afryki Wschodniej, Kanału Mozambickiego, Wybrzeża Szkieletów i dżungli rzeki Kongo). Wychowankowie zwiedzili również inne części  ZOO - pawilon z naczelnymi, stanowiska z lwami, tygrysami, niedźwiedziami, zagrody słoni, nosorożców, wilków, kóz, żyraf i egzotycznych ptaków. Uczniowie byli zachwyceni tak egzotycznymi zwierzętami, z którymi mieli styczność tylko w mediach i książkach. Wszyscy wrócili do placówki wzbogaceni o nową wiedzę i emocje.

 • Święto Rodziny

 • Istniejemy już 45 lat !

  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy istnieje 45 lat na mapie oświatowej Środy Śląskiej. Od niemal półwiecza jesteśmy świadkami historii tworzonej przez nas wszystkich: byłych i obecnych nauczycieli, uczniów, pracowników, rodziców, wolontariuszy i urzędników.

  9 czerwca 2017r. nasza społeczność szkolna oraz zaproszeni goście będziemy uczestniczyli w rocznicowej uroczystości. Przy okazji tego jubileuszu warto przypomnieć kilka faktów z kart historii naszej placówki.

  Jej historia rozpoczęła się we wrześniu 1971 roku, gdy utworzono dwie klasy specjalne przy Szkole Podstawowej nr 1. W następnym roku szkolnym Miasto powołało do życia Państwowy Zakład Wychowawczy, czyli wyspecjalizowaną instytucję mającą edukować, wychowywać i jednocześnie opiekować się dziećmi, oraz młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną.

  Naukę w szkole rozpoczęło wówczas 76 uczniów. W związku z tym, że większość z nich było spoza Środy Śląskiej, dlatego zamieszkali oni w specjalnie utworzonym internacie. Liczba uczniów stopniowo wzrastała i w roku szkolnym 1975/1976 wynosiła już 117 osób, a szkoła dysponowała wówczas pełnymi 8 oddziałami- od klasy I do klasy VIII.

  Przez długi czas placówka borykała się z trudnościami lokalowymi. Aż do 1991 roku nasz Ośrodek funkcjonował w rozbiciu na dwa miejsca lokalowe. Gdzie indziej młodzież mieszkała, a gdzie indziej uczyła się. Przy internacie ówczesnego Liceum Ogólnokształcącego wydzielono część pomieszczeń i przeznaczono je na internat dla wychowanków PZW.

  Niestety warunki lokalowe wewnątrz budynku, jak i wokół niego nie sprzyjały ani rekreacji, ani odpoczynkowi mieszkańców.

  Na zajęcia lekcyjne uczniowie udawali się pod opieką wychowawców do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oddalonego od internatu o ok.800m, gdzie uczyli się na tzw. drugiej zmianie, czyli od 14.00 do 20.00, co nie sprzyjało higienie pracy umysłowej.

  Sytuacja lokalowa poprawiła się w 1979 roku, po adaptacji i remoncie dodatkowych pomieszczeń, które przeznaczono na świetlice grup wychowawczych, pokój wychowawców, i gabinet lekarski, co poprawiło estetykę całego internatu.

  Dopiero w 1991r pojawiła się szansa na stabilizację: wykupiono wówczas budynek przy ul. Kilińskiego 33, który po odpowiedniej adaptacji, rozbudowie i kapitalnym remoncie, oddany został na potrzeby szkolnictwa specjalnego. Uczniowie i kadra pedagogiczna weszli do pachnącej  jeszcze farbą placówki we wrześniu 1991 roku. Kolejne pokolenia uczniów nadal korzystają z bogatej infrastruktury ośrodka.

  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zajmuje 1,06 ha powierzchni, wypełnionej kwiatami, krzewami, drzewami nadającymi terenowi wokół szkoły walor estetyczny, jak i rekreacyjny. Znajduje się tam także duże boisko, plac zabaw, drewniana altana, ścieżka edukacyjna, miejsce na ognisko. Malownicze położenie naszej placówki podkreśla także sąsiedztwo akwenu wodnego, z wyasfaltowaną aleją wokół niego, pełniącego funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Środy Śląskiej. Natomiast sam ośrodek składa się z dwóch budynków połączonych łącznikiem: wybudowanej od podstaw szkoły i częściowo zabytkowego budynku, w którym mieści się część sal lekcyjnych, gabinetów specjalistycznych oraz internat.

  W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wchodzą: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Przysposabiająca do Zawodu. Placówka dysponuje odpowiednio wyposażonymi salami lekcyjnymi i specjalistycznymi, salą gimnastyczną, świetlicą szkolną, pracownią gastronomiczną, wysokiej jakości zapleczem kulinarnym, monitoringiem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa uczniów.

  Warunki nauki i pracy w ośrodku poprawiały się na przestrzeni czasu po przeprowadzeniu remontów i modernizacji budynku, dzięki wkładom własnym, środkom pozyskanym z funduszów Unii Europejskiej, a także wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego.

  Wiele wsparcia i wymiernej pomocy placówka otrzymuje także od działającego przy SOSZW Stowarzyszenia Działającego Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Otwarte Serca”, dzięki któremu możliwe było stworzenie od podstaw Sali Doświadczania Świata, doposażenie sal lekcyjnych, gabinetów specjalistycznych, świetlicy, internatu, a także zrealizowanie wielu cennych inicjatyw wspierających rozwój naszych wychowanków.

  Infrastruktura i wyposażenie placówki edukacyjno-wychowawczej jest niewątpliwie ważne i wspierające kadrę pedagogiczną w jej codziennej pracy. Jednak najważniejsi są ludzie, z którymi każdego dnia przez miesiące i lata spotykają się uczniowie. To kadra pedagogiczna tworzy atmosferę placówki, którą potem ciepło wspominają absolwenci.

  9 czerwca 2017r. społeczność szkolna i zaproszeni goście będą uczestniczyć w uroczystości 45-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, podczas której odbędzie się ceremonia nadania Imienia Janusza Korczaka i Sztandaru SOSZW. Obchodzony jubileusz jest okazją do wspomnień, które choć minęły, zawsze pozostaną w pamięci. Przy tej okazji ze szczególnym szacunkiem pragniemy przypomnieć osoby, które na przestrzeni lat tworzyły i tworzą kadrę dyrektorską placówki: Lech Wysocki, Teresa Malicka, Tadeusz Wowczuk, Wanda Łata, Bożena Kowalska, Renata Partyka, Irena Zdyb, Lidia Walerych. Nadchodząca uroczystość będzie okazją do wyrażenia słów uznania i podziękowania wszystkim, którzy byli i są zaangażowani w proces kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży w naszej szkole.

                                                                                                     Opracowały:

                                                                                                       Ewa Ek

                                                                                                     Iwona Grodzka

 • Dzień Dziecka

  1 czerwca odbył się II Powiatowy Dzień Dziecka. Atrakcji dla najmłodszych było mnóstwo: występ cyrkowo - teatrlany,puszczanie baniek, malowanie twarzy, dmuchańce, lody, pieczone kiełbaski, napoje.

 • Jubileuszowy Konkurs Plastyczny "Na najpiękniejszy wizerunek naszej szkoły"

  W miesiącu maju nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali olbrzymią ilość prac na Jubileuszowy Konkurs Plastyczny "Na najpiękniejszy wizerunek naszej szkoły". Dzieła wykonano rozmaitą techniką- farbą plakatową, kredkami, kredkami olejowymi i świecowymi, ołówkiem, a także techniką collagu.Jury w składzie: Ewa Ek, Renata Kopacka, Mariola Majewska, Paweł Wenderski i Wiktor Tylek ustanowiło następujący werdykt:

  I MIEJSCE: Bożena Broszko, Natalia Bagińska, Zuzanna Budziewska, Patrycja Kobel, Paulina Kucza, Edyta Kunecka, Rafał Kuriata, Patrycja Lisek, Andrzej Niedbała i Natalia Polatowska.

  II MIEJSCE:Norbert Bagiński, Błażej Biniek, Kamil Biniek,Wiktoria Błaszczyk, Alicja Chojaczyk, Karol Dębicki, Antoni Kemprowski, Natalia Michnowicz, Marlena Nowak, Oskar Pękalski, Natalia Śmigielska, Hubert Woźny, Sebastaian Zawada.

  III MIEJSCE: Patryk Ginter, Paulina Pucik, Aleksander Rus, Anna Staszak, Krystian Wagner.

  Prace wykonano ze szczególną troską, gdyż chciano uczcić w ten sposób 45-lecie naszego Ośrodka.Gratulujemy nagrodzonym ich wysiłku i pięknych efektów. Fundatorem nagród była p. Ewa Ek.

   

 • Konkurs Fotograficzny z okazji 45-lecia SOSW "Na najpiękniejszą fotografię naszej szkoły"

  Dnia 26 maja br.ogłoszono wyniki Konkursu Fotograficznego "Na najpiękniejszą fotografię naszej szkoły". Konkurs zorganizowano z okazji obchodów 45-lecia naszej placówki z inicjatywy Ewy Ek i Pawła Wenderskiego. Jury w składzie:Renata Kopacka, Mariola Majewska oraz organizatorzy ustaliło następujący werdykt:

  I miejsce - fotografia przedstawiająca Internat Pauliny Kuczy

  II miejsce - fotografia przedstawiająca budynek szkoły Zuzanny Budziwskiej

  II miejsce - fotografia przedstawiająca plac zabaw Bożeny Broszko

  II miejsce - fotografia przedstawiająca kompleks szkoły i Internatu Patrycji Lisek

  II miejsce - fotografia budynku Internatu i placu apelowego Pauliny Pucik.

  Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy i nagrody. Bardzo dziękujemy za piękne zdjęcia naszego ośrodka i gratulujemy talentu.

 • Wycieczka KE do Republiki Czeskiej - Adrszpach i Broumov

  Dnia 18 maja członkowie Klubu Europejskiego wraz z opiekunami : p. Ewą Ek, Teresą Szarek i Pawłem Wenderskim odwiedzili Republikę Czeską. Nasza wyprawa zaczęła się od wędrówki po Skalnym Mieście w części Adrszpachu, gdzie mogliśmy podziwiać fantazyjne formy skalne przypominające zwierzęta, postacie historyczne i bajkowe oraz przedmioty codziennego użytku. Mogliśmy zachwycić się ciszą lasu , przerywaną tylko śpiewem ptactwa. Pogoda dopisała, zatem mogliśmy wziąć udział w przejażdżce łódką prowadzoną przez czeskiego flisaka- przewodnika, który w sposób zabawny opowiadał o otaczającej przyrodzie i bajkowych stworach żyjących w wyobraźni okolicznej ludności. Mogliśmy zobaczyć unikalne rośliny i zwierzęta, a także wodospad górski, którym do dziś zarządza Karkonosz....Po pokonaniu olbrzymich ilości schodów oraz licznych wąskich wąwozów wyszliśmy z Rezerwatu pełni wrażeń. Po czym udaliśmy się do Broumova, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć perłę baroku europejskiego- Klasztor Benedyktynów. Nasza przygoda zakończyła się ucztą kuchni czeskiej i możliwością porównania jej do naszej rodzimej. Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi za udostępnienie środka transportu oraz Pani Dyrektor Lidii Walerych, że pozwoliła nam w tak wspaniały sposób uczcić 15-lecie naszego KE oraz 45 rocznicę macierzystej placówki.

   

 • Spotkanie z funkcjonariuszami Policji "Odpowiedzialność karna dzieci i młodzieży"

  W naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji. 
  Tematem spotkania była odpowiedzialność karna dzieci i młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach czyhających na nich oraz o konsekwencjach czynów karalnych i przestępstw

 • Wspólne czytanie "Król Maciuś Pierwszy"

 • Wielkanocne Spotkanie SK CARITAS

      Dnia 26 kwietnia SK Caritas zorganizowało uroczyste Spotkanie Wielkanocne. Celem spotkania było podtrzymanie świętowania tradycji Wielkiej Nocy. Uczniowie pod kierunkiem pani Marioli Majewskiej, Pawła Wenderskiego i Ewy Ek przygotowali świąteczne potrawy: żurek, pieczoną białą kiełbasę, jajka faszerowane i w majonezie oraz upiekli wspaniałe mufinki. Pani Mariola zadbała również o umalowanie pisanek wielkanocnych. Uczennice szkoły zawodowej nakryły pięknie stół i przygotowały dekoracje potraw. W spotkaniu uczestniczył zaproszony Gość - Pani Dyrektor Lidia Walerych. Po złożeniu życzeń przez panią Dyrektor wszyscy zasiedli do odświętnego stołu. Atmosfera była bardzo radosna i wszyscy czuliśmy się jak w jednej rodzinie. Mamy nadzieje, że ta chwila na długo pozostanie  w pamięci uczestników. Dziękujemy naszym uczniom za wspaniałą pracę.

strona:

Kontakt

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Środzie Śląskiej im. Janusza Korczaka
  ul.Kilińskiego 33, 55-300 Środa Śląska
 • (071)3172181 fax:(071)3172181